Podkarpacka .Nowoczesna w bloku opozycji demokratycznej na wybory samorządowe

Partie i ugrupowania z Podkarpacia, pozostające w opozycji do obozu obecnej władzy, wcieliły właśnie w życie ideę konstruktywnego współdziałania. Porozumieliśmy się w gronie: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Komitetu Obrony Demokracji oraz Ruchu „Rozwój Rzeszowa” stanowiącego polityczne zaplecze Prezydenta Tadeusza Ferenca.

Nie podoba się nam model Państwa serwowany przez PIS, bez poszanowania Konstytucji, z pominięciem rzetelnych konsultacji społecznych ważnych aktów prawnych z licznymi przejawami aroganckiego korzystania z władzy. Jest to model państwa ewidentnie działający na jego szkodę, zorientowany na zdobycie władzy totalnej na wszystkich możliwych szczeblach i podporządkowanie struktur państwa „jedynie słusznej” koncepcji ustrojowej rodem z Nowogrodzkiej.

Wiemy, że między nami są różnice programowe, żadna partia, ruch czy ugrupowanie nie zamierza rezygnować ze swojej tożsamości. Uważamy jednak, że mamy zdolność koalicyjną i chcemy tę zdolność wykorzystać dla dobra mieszkańców Podkarpacia. Rozpoczęliśmy już teraz, bo chcemy lepiej się poznać i spokojnie ustalić warunki współdziałania oraz przetestować w praktyce różne jego formuły.

Działając razem, posadziliśmy „drzewo wolności” – trzymetrowego buka w 20. rocznicę uchwalenia obecnie obowiązującej konstytucji z 1997 r.

Już niedługo, 4 czerwca 2017r., w kolejną rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, przeprowadzonych wg zasad ustalonych przy okrągłym stole, organizujemy mecz piłki nożnej „opozycja kontra dziennikarze”. W drużynie opozycji wystąpią przedstawiciele wszystkich wymienionych wcześniej ugrupowań. Już zaczęliśmy razem trenować. Po meczu zapraszamy na piknik, na Bulwarach Rzeszowskich, to będzie kolejna okazja aby razem wystąpić.

Nasze współdziałanie chcemy doprowadzić do wyborów samorządowych, a potem je kontynuować w pracy samorządowej. Do samorządów przywiązujemy bowiem ogromną wagę – to tu podejmuje się decyzje dotyczące codziennego życia mieszkańców.

Na listy wyborcze do samorządów będziemy rekomendować ludzi, od którzy zadbają o profesjonalizm urzędników w relacjach z mieszkańcami oraz znacznie usprawnią pracę urzędów, stworzą konkretne warunki dla aktywizacji lokalnych społeczności wokół atutów lokalnych, będą wspierać przedsiębiorczość mieszkańców oraz będą otwarci na partnerstwo publiczno-prywatne, będą rozwijać szkolnictwo zawodowe w powiązaniu z lokalnym rynkiem pracy, zadbają o estetykę przestrzeni publicznej, zadbają o miejsca w żłobkach, przedszkolach i innych formach dziennej opieki nad małymi dziećmi, dostosują funkcjonowanie pomocy społecznej do indywidualnych i rzeczywistych potrzeb, będą także promować działania prozdrowotne.

Wyobrażamy sobie lokalne koalicje tak, aby na listy trafili kandydaci, którzy znają dobrze lokalne potrzeby i możliwości jednostek samorządowych i których będą uwiarygadniać: ich doświadczenie, odpowiedni dorobek, otwarta osobowość oraz predyspozycje do pracy w strukturach samorządu terytorialnego.

Anna Skiba – .Nowoczesna,

Krzysztof Kłak – Platforma Obywatelska

Kuba Karyś – Komitet Obrony Demokracji

 

Rzeszów, 2017-05-23

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2018 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?