Plan Petru – debata ekspercka w Rzeszowie 18-01-2018 (foto)

W czwartek 18 stycznia 2018 r. w Rzeszowie odbyła się pierwsza debata ekspercka z cyklu Plan Naprawy Państwa, organizowana przez Stowarzyszenie „Plan Petru” (PLP), z udziałem Ryszarda Petru – posła na Sejm RP i członka zarządu Nowoczesnej, podczas której odbyły się rozmowy na temat perspektyw rozwoju Polski, a w szczególności perspektyw dla województwa podkarpackiego.
W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy, radni, przedstawiciele Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i KOD, a także lokalnych organizacji pozarządowych.


Ryszard Petru mówił m.in. o tym, że obecny rząd PIS tworzy wyłącznie złudne wrażenie poprawy warunków życia Polaków, odczuwane głównie przez beneficjentów programu „Rodzina 500+”.
„Dobra koniunktura gospodarcza sprzyja obecnej ekipie u władzy w Polsce, częściowo niwelując szkodliwe skutki złych decyzji. W gospodarce istnieją jednak cykle koniunkturalne, należy się więc spodziewać że upływ czasu oraz nadejście dekoniunktury (której zwykle mało kto wcześniej się spodziewa), przyniesie długotrwale szkodliwe skutki dla Polaków, a usuwanie tych skutków będzie mozolnym zadaniem kolejnych rządów ” – wyjaśniał Ryszard Petru.
Tłumaczył, że obecny wzrost PKB odbywa się dzięki konsumpcji, a rząd PIS zupełnie nie dba o pozostałe dwa „silniki” niezbędne dla utrzymania długotrwałego wzrostu gospodarczego, tj. inwestycje oraz eksport.
„Sposobem na skuteczne przeciwstawienie się obecnej władzy, jest jasne punktowanie jej błędów i szkodliwych działań, a przede wszystkim wspólne działanie opozycji z myślą o kolejnych wyborach samorządowych, europejskich i parlamentarnych” – powiedział R. Petru.
„Tworząc wspólny front ugrupowań opozycyjnych, należy skupić się na priorytetach – i tu szukać podobieństw oraz kompromisów. Nie da się bowiem w pełni programowo zintegrować demokratycznych ugrupować opozycyjnych ” – dodał.
Ryszard Petru, obecne relacje z PO ocenił jako poprawne, wskazał na istnienie wspólnych poglądów, np. na temat likwidacji urzędu wojewody i przekazania jego uprawnień marszałkowi województwa.
Sposób budowania koalicji w poszczególnych regionach powinien być dostosowany do ich specyfiki. Sukces w wyborach samorządowych będzie potwierdzeniem konkretnej formuły współdziałania i dobrą zapowiedzią na wybory parlamentarne i europejskie.
Podkreślił, że w tym momencie najważniejsze jest stworzenie wspólnego programu opartego na konkretnych propozycjach, a nie skupiającego się na pogodzeniu różnic ideologicznych.
Region podkarpacki jest jednym z regionów o najniższym poziomie rozwoju, a jego atutem są młodzi ludzie, których potencjał nie może zostać wykorzystany. Na spotkaniu głównymi tematami były wybory oraz działalność opozycji.
W piątek rano (19 stycznia ) Ryszard Petru spotkał się także z Tadeuszem Ferencem – prezydentem Rzeszowa.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2018 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?